Przygotowanie nauczycieli do realizacji zajęć edukacyjnych z wychowania do życia w rodzinie na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej I nadanie pełnych kwalifikacji w tym zakresie.

Uprawnienia
Uzyskanie pełnych kwalifikacji do realizacji szkolnych zajęć edukacyjnych z wychowania do życia w rodzinie.
Opis kierunku/Program
Program studiów w pełni odpowiada aktualnym wymogom ministerialnym dotyczącym treści merytorycznych przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie. Obejmuje on problematykę podstaw psychologii rozwojowej, społecznej i osobowości, psychologii relacji międzypłciowej i małżeństwa, pedagogiki rodziny, podstaw seksuologii i wychowania seksualnego, etyki i bioetyki, wybranych zagadnień ginekologiczno-położniczych, metod planowania rodziny, prawnych aspektów rodziny, poradnictwa młodzieżowego i rodzinnego, profilaktyki HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową, profilaktyki zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym młodzieży, psychologii komunikacji, pedagogiki massmediów.

Warunki rekrutacji
O przyjęciu na studia decyduje kolejność złożenia dokumentów.

UWAGA! Elektroniczna rekrutacja na studia podyplomowe poprzez system ERK.

Zarejestruj się:
Elektroniczna Rejestracja Kandydatów ->

W kolejnym etapie należy dostarczyć wymagane dokumenty – osobiście lub pocztą na wybrany wydział.
Uczestnicy
Oferta skierowana w  szczególności  do: nauczycieli szkół wszystkich typów, którzy są zainteresowani zdobyciem kwalifikacji do nauczania przedmiotu: wychowanie do życia w rodzinie oraz do pedagogów i osób pracujących z rodziną i na rzecz rodziny, którzy pragną zdobyć wiedzę i umiejętności przydatne im do wykonywanej pracy.

Wykładowcy
Dysponujemy dwudziestoletnim doświadczeniem w prowadzeniu tego typu studiów, a kadrę prowadzącą zajęcia stanowią wykładowcy Uniwersytetu i wybitni praktycy w zakresie realizowanej problematyki. Należą do nich m.in. pracownicy naukowi specjalizujący się w problematyce związanej z życiem w rodzinie i z wychowaniem seksualnym, wieloletni konsultanci ds. wychowania do życia w rodzinie, rzeczoznawca MEN ds. pomocy dydaktycznych w zakresie tego przedmiotu, autorzy licznych publikacji poświęconych problemom obejmującym program studiów, osoby dysponujące doświadczeniem związanym z pracą z nauczycielami ww. przedmiotu na terenie całego kraju (m.in. dr Marta Komorowska-Pudło, dr Grażyna Kowalczyk, dr Iwona Rawicka). Dzięki dotychczasowemu zaangażowaniu w organizację i prowadzenie tych studiów w rankingach ministerialnych związanych ze stanem przygotowania kadry do prowadzenia zajęć z wychowania do życia w rodzinie województwo zachodniopomorskie wielokrotnie zajmowało czołowe miejsca. Rankingi te obejmowały bowiem absolwentów prowadzonych przez nas studiów.
Organizacja nauki
Zajęcia będą się odbywały w piątki po południu i w soboty (dwa razy w miesiącu). Miejsce zajęć: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Pawła VI 2

Czas trwania
Trzy semestry (315 godzin dydaktycznych i 60 godz. praktyk – zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi)
Warunki zaliczenia
Studia podyplomowe kończą się wydaniem świadectwa ukończenia studiów, po wcześniejszym złożeniu i zaakceptowaniu przez recenzenta pracy końcowej.

1200 zł. za semestr.

Wykaz przedmiotów
Podstawy psychologii rozwojowej, społecznej i osobowości
Psychologia relacji międzypłciowej i małżeństwa
Pedagogika rodziny
Podstawy seksuologii i edukacji seksualnej
Elementy seksuologii medycznej
Wybrane zagadnienia z etyki i bioetyki
Wybrane zagadnienia  ginekologiczno- położnicze
Metody planowania rodziny
Rodzina w świetle prawa
Poradnictwo i doradztwo
Profilaktyka HIV/ AIDS
Metodyka i dydaktyka przedmiotu „ wychowanie do życia w rodzinie”
Profilaktyka zaburzeń w funkcjonowaniu społecznym młodzieży
Psychologia komunikacji
Pedagogika massmediów
Seminarium dyplomowe
Praktyki

podanie – kwestionariusz kandydata
dyplom ukończenia studiów wyższych
dwa zdjęcia
kserokopia dowodu osobistego

UWAGA! Elektroniczna rekrutacja na studia podyplomowe poprzez system ERK.

Komplet dokumentów należy złożyć  osobiście lub przesłać pocztą do Dziekanatu Wydziału Teologicznego na adres:

WYDZIAŁ TEOLOGICZNY
Uniwersytetu Szczecińskiego