• 04 PAŹ 18

Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Młodzież wobec problemu wiary i wyboru powołania”

Międzynarodowa Konferencja  Naukowa pt. Młodzież wobec problemu wiary i wyboru powołania. Szczecin, 23.10.2018 r., Aula Wydziału Teologicznego US

8.45 Powitanie:
    – dr hab. prof. US Kazimierz Dullak, Dziekan WTUS
    – bp prof. zw. Henryk Wejman

9.00
    – ks. dr. hab. Zbigniew Waleszczuk , Katolicki Uniwersytet Eichstätt-Ingolstadt (Niemcy)
    Czy papież Franciszek przyciąga młodych do Kościoła?

– o. dr Kasper Mariusz Kaproń OFM, Uniwersytet Katolicki św. Pawła, Cochabamba (Boliwia)
    Religijność młodzieży w latynoamerykańskiej metropolii na przykładzie Cochabamby (Boliwia).

– Prof. Dr. phil. Dipl. theol. Thomas Brose, Seminarium „Redemptoris Mater”, Berlin/ Papieski Uniwersytet Gregoriana, Rzym (Niemcy)
    Schöpferische Minderheit. Katholische Studentengemeinden als Lernorte des Glaubens (Twórcza mniejszość. Katolickie wspólnoty studenckie jako miejsca uczenia się wiary)

– o. dr hab. Michal Kaplánek SDB, Uniwersytet Południowoczeski, Czeskie Budziejowice (Czechy)
    Die Begleitung der Jugendlichen auf der Suche nach dem eigenen Lebensweg
    (Zachęcanie młodych ludzi do znalezienia swojej misji życiowej)

10.30 -11.00 Przerwa /kawa

11.00
    – ks. bp dr Adrian Korczago, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Warszawa
    Pozyskiwanie orientacji w wierze duszpasterskim wyzwaniem w kontekście sekularyzacji. Perspektywa luterańska

– Dr Wiesław Romanowicz, Państwowa Szkoła Wyższa im. Jana Pawła II, Biała Podlaska
    Specyfika religijności młodzieży prawosławnej w perspektywie badań socjologicznych

– Ks. dr Remigiusz Szauer, Uniwersytet Szczeciński , Szczecin
    Między potrzebą doznań a trwałością postaw. Wymiary doświadczenia religijnego młodzieży w perspektywie socjologicznej

12.00 – 12.30 Przerwa/ kawa

12.30
    – dr Rafał Cekiera, Uniwersytet Śląski, Katowice
    Instagramowi apateiści czy poszukiwacze autentyczności? Religijność młodych Polaków w ujęciu socjologicznym

– dr Mateusz Tutak, Uniwersytet im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Warszawa
    Młodzież polska i jej duszpasterstwo w świetle badań i dokumentów przedsynodalnych

– ks. dr Krzysztof Łuszczek, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin
    Zmiany społeczne a rzeczywistość formacyjna w polskim seminarium duchownym na początku XXI w.

– s. dr Bogna Młynarz ZDCh, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II, Kraków
    Kryzys powołań w świetle Bożego spojrzenia

14.00  – Dyskusja, zakończenie

Organizatorzy:

Wydział Teologiczny US, Katedra Teologii Praktycznej, Katedra Nauk o Rodzinie, Katedra Pedagogiki i Katechetyki

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Katedra Komunikacji Religijnej

Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. E. Stein w Zielonej Górze

Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Archidiecezjalnej w Szczecinie

Współorganizatorzy:

Kwartalnik „Więź”

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Rada Programowa: